proiectul Open and Universal Science (OPUS) a fost inițiat pentru a crea un cadru care să recunoască și să recompenseze practicile Open Science. Misiunea OPUS este de a schimba modul în care sunt evaluate cercetarea și cercetătorii (reforma evaluării cercetătorilor) în cadrul organizațiilor care desfășoară activități de cercetare (RPO) și al organizațiilor de finanțare a cercetării (RFO).
Proiectul OPUS este un catalizator al schimbării modului în care cercetarea este percepută, evaluată și recompensată în cadrul peisajului Open Science.
Mai multe informații
aici.