UEFISCDI este partener în proiectul internațional VELES: The Smart Health Excellence Hub in South-East Europe, finanțat prin programul HORIZON Europe.
Alături de parteneri din Bulgaria, Grecia, Cipru, Suedia și Spania, proiectul își propune să dezvolte domeniul sănătății inteligente ca factor pentru formarea de ecosisteme locale bazate pe inovare.
Obiectivul partenerilor este să încurajeze integrarea medicinii personalizate, a unui proces informat de decizie și posibilitatea predicțiilor medicale proactive prin intermediul tehnologiilor avansate de tipul Big Data, Inteligenta Artificiala sau Internet of Things.
În iunie 2023, a avut loc prima întâlnire de proiect, la Sofia-Bulgaria, unde partenerii au prezentat organizațiile din consorțiu, activitățile prevăzute, contribuția adusă în materie de expertiză și tehnologie. Totodată au fost descrise și pachetele de lucru și activitățile pilot programate în cadrul proiectului.