Misiunea își propune să faciliteze schimbul de expriență între orașele selectate și să le promoveze ca centre de experimentare și inovare care vor inspira toate orașele europene în demersul de a deveni neutre climatic până în 2050.
UEFISCDI, membră a JPI Urban Europe, împreună cu alte 20 de state membre UE, sprijină implementarea Misiunii la nivel național și european, finanțând soluții de cercetare și inovare dedicate dezvoltării urbane durabile prin lansarea de competiții comune transnaționale și alte mecanisme de suport. Acest rol va fi continuat în cadrul noului parteneriat Driving Urban Transitions din Cadrul Programului Orizont Europa.
#MissionCities #HorizonEU #EUGreenDeal